Leírás

Magyarország legnagyobb alapterületű barokk kastélyát 1735 körül kezdte építtetni Mayerhoffer András tervei alapján a XVIII. század egyik legtekintélyesebb magyar főura, a koronaőr Grassalkovich Antal (1694–1771) gróf. Az épület egyszerre volt hivatott kifejezni a birtok központját megillető pompát, és közben ellátni gazdasági funkcióit. Legenda csak, de mindenképpen jellemző a Grassalkovich család befolyására az anekdota, miszerint amikor Mária Terézia meglátogatta volna nyáron szánon(!) kedves koronaőrét, akkor a gróf sóval szórta fel a Pest-Gödöllő utat.
Az mindenesetre tény, hogy mind külső kialakítását, mind belső kiképzését, felosztását tekintve ez a kastély sokáig mintául szolgált a magyar kastélyépítészetnek.
A kiegyezést követően kezdődött az épület második fénykora. A magyar állam által megvásárolt, és felújított kastély koronázási ajándékként I. Ferenc József osztrák császár, magyar király és Erzsébet királyné pihenő rezidenciája lett. A királyi család elsősorban a vadászati szezonban tartózkodott Gödöllőn. Különösen kedvelt helye volt Erzsébet királynénak. Minél idősebb lett, annál többször csak ő tartózkodott itt. Ez a tény is hozzájárult ahhoz, hogy Magyarországon – ezen belül is Gödöllőn – nagy szeretettel emlegetik mind a mai napig.
1920-tól I. Ferenc József egykori szárnysegédje, a már kormányzó Horthy Miklós nyári rezidenciájaként működött a kastély. Jelentős politikai döntések előkészítéseit vitatták meg itt.
Sajnos a II. világháború és az azt követő események már kevésbé voltak fejedelmiek. Ugyan az épület maga nem szenvedett károsodást, de az 1944-ben bevonuló német, majd orosz csapatok a berendezés nagy részét elszállították, illetve helyben elpusztították.
1945-től azután a gazdasági épületekben szovjet alakulatok állomásoztak, a műemlékké nyilvánított főépületben pedig szociális otthon kapott helyet. Mindezek együtt a kastély látványos leromlásához vezettek.
A jelenleg állami tulajdonban lévő kastély állagmegóvási munkálatai 1985-ben indultak meg. Ennek eredményeként 1996-ban nyílt meg a Kastély Múzeum első állandó kiállítása: a díszterem és a királyi lakosztályok. A kiállítás azóta újabb termekkel gazdagodott. A rendszerváltás felgyorsította ezeket a folyamatokat, és 2003-ban elkészült a Barokk Színház, 2004-ben pedig a Királydombi pavilon helyreállítása. 2010-ben uniós segítséggel a Gizella- és Rudolf-szárny nyerte vissza eredeti fényét, majd elkészült a lovarda és a barokk istálló rekonstrukciója.
A gödöllői kastély történelmi tradíciói, színes kulturális programkínálata és egyedülállóan reprezentatív, megújított terei miatt ma Magyarország egyik legvonzóbb, legizgalmasabb intézménye, épülete. A 2011-es magyar EU-elnökség idején ismét Gödöllőre figyelt a világ: az informális miniszteri értekezletek többségét itt rendezték.
 

Szálláshelyek

Hotel Familia

Hotel Familia ** - Zamárdi

Ezen az oldalon tud ajánlatot kérni vagy lefoglalni szállását.

<< Vissza